niedziela, 19 października 2014

Spis treści



Tym razem krótko na temat jednego z kluczowych elementów prezentacji. Dzięki niemu odbiorcy mogą dowiedzieć się, jak będzie wyglądało wystąpienie oraz co zostało w nim zawarte. Nie ma co się zbytnio rozwodzić nad samym procesem spisu treści. Powinniśmy w nim zamieścić tematy poszczególnych slajdów, począwszy od wstępu, na podsumowaniu kończąc. Jeśli wcześniej opracowaliśmy harmonogram naszej prezentacji, wartościową rzeczą jest dodanie do każdego podpunktu przewidywanej liczby minut na każdy z tematów. Słuchacze będą się czuli wówczas bardziej komfortowy. Zwłaszcza palacze, gdy uwzględnisz w spisie treści przewidywaną godzinę przerwy. Człowiek lepiej skupia uwagę wówczas, gdy czuje się komfortowo i wie co go za chwilę czeka.

Odnośnie formy spisu treści, to powinien on być przejrzysty, czytelny i zrozumiały. Jedno zdanie w zupełności wystarczy (maksymalnie 8 słów). Zamiast w tytule slajdu umieszczać słowa Spis treści, można zastosować Plan prezentacji lub Plan wystąpienia. Po numeracji nie stosujemy na końcu zdania kropki, gdyż jest to błąd interpunkcyjny. Poniżej zamieściłem własny spis treści, który umieściłem na jeden ze swoich prezentacji. Dwukropek w tytule stosujemy wówczas, gdy w dalszej części slajdu wykorzystujemy wypunktowanie lub numerowanie.



Czy masz jakieś pytania lub uwagi odnoście tego wpisu?

niedziela, 12 października 2014

Literatura do prezentacji



W prezentacji są dwie możliwości umieszczenia literatury. Albo na początku, po stronie tytułowej i ewentualnie po umieszczeniu celu prezentacji lub na końcu po podsumowaniu. Ja korzystam z tej pierwszej opcji, ponieważ na koniec większość osób nie jest zbytnio zainteresowana już słuchaniem o literaturze, z której się korzystało. Umieszczając omawiany slajd na początku, możemy poświęcić mu chwile, opowiedzieć o ciekawych źródłach (lub nieciekawych) i o pozycjach z których najwięcej informacji zaczerpnęliśmy. 

Jeśli chodzi i sprawy techniczne, interpunkcyjne, ortograficzne to są one takie same jak we wszystkich pracach naukowych. Standardem jest aby informacje o książce spisywać ze strony tytułowej, nie z okładki, tytułu książki nie podawać w cudzysłowie, podawać tylko inicjał imienia autora, jeśli nie utrudni to identyfikacji oraz pomijać informacje o stopniach naukowych i funkcjach służbowych autora.
 
Formułując bibliografię do prezentacji należy zawrzeć następujące rzeczy:

1.Autora (nazwisko i imię lub inicjał imienia)
2.Tytuł
3.Odpowiedzialność drugorzędna (redaktor- w pracy zbiorowej; autor opracowania,tłumacz- w antologii)
4.Oznaczenie wydania
5. Numer tomu i jego tytuł ( w opisie pojedynczego tomu)
6. Miejsce wydania (ew. wydawca)
7. Rok wydania
8. Objętość, seria, uwagi
9. Strony (przy opisie fragmentu książki)
10. Nr ISBN (po kropce). Przy opisie fragmentu książki można go nie podawać.

Poniżej znajduje się przykładowy slajd, z różnymi źródłami, z których można skorzystać podczas robienia prezentacji.


Kluczową rzeczą jest jeszcze dobór odpowiedniej literatury. Aby przygotować się odpowiednio do prezentacji, należy skorzystać z minimum 5 źródeł. Najlepiej oczywiście jakby to były książki, ponieważ w Internecie jest bardzo dużo niesprawdzonych i złych informacji. Choć niewątpliwie przez wszystkie lata studiów korzystałem z informacji zawartych w sieci, to jednak gdy nie byłem pewny źródła i informacji to starałem się ich do slajdów nie dodawać. Oczywiście może się zdarzyć, że do prezentacji nie będziesz potrzebował fachowej literatury i wiedzy z innych źródeł. Życzę Ci aby było tak jak najczęściej.

Pozdrawiam, Łukasz